Гість конференції: Салій Іван Миколайович, кандидат економічних наук, голова громадського об'єднання «Вибір».


Стенограма конференції (версія для друку)

Іван Салій
Всі повідомлення Останні повідомлення На головну сторінку1/ 23/   (Всього: 21)

Запитання 1. Автор ira_tarasjuk  
Шановний Іване Миколайовичу,
тривалий час точаться дискусії навколо проведення адміністративно-
територіальної реформи. Як Ви вважаєте чи доцільне є проведення?
Чи потрібно проводити адміністративно-територіальну реформу одночасно з політичною?

Вдячна з відповідь.
08.10.2004 10:38

Безумовно, фактично заявлена політична реформа не набула широкого сприйняття як у суспільстві, так і серед політичної еліти в України, напевно ще й тому, що вона відірвана від адміністративно- територіальної реформи, яка вже давно на часі. Правда, ситуація з адміністративно-територіальною реформою в Україні, як завжди: обговорили, посперечалися, але єдиного погляду, концепції та плану дій так і не виробили. Я відкидаю уявлення про адміністративно-територіальну реформу, що зводиться до виборів губернаторів та керівників районних адміністрацій. До того ж досвід Росії показав, що Україна правильно вчинила на етапі становлення незалежності, проголосивши саме призначення Президентом України губернаторів. Цим ми зберегли унітарність держави, її єдність, певний спокій, чим сьогодні всі й пишаємося. Адміністративно-територіальна реформа повинна вбирати в себе не тільки політичний аспект, а й мати серйозну економічну доцільність. Тобто 8-9 губерній, кожний укрупнений район і кожне укрупнення, об'єднання сіл повинні бути економічно здатними до саморозвитку на власній ресурсній базі. Ця робота ще попереду.


08.10.2004 12:04
Запитання 2. Автор Петро Сальний
Шановний пане Салій, Я знаю про Вашу діяльність ще з часів Вашого
керування на Подолі. Вважаю, що то був дуже вдалий період Вашої
кар'єри. Він свідчить про те, що і в умовах соціалістичної
адміністративної системи умілий керівник може зробити дуже багато.
Зараз інші часи і інші вимоги. Вас кидає з однієї посади на іншу. Чому
так відбувається? Можливо, Ви не готові до роботи в ринкових умовах?
Як Ви самі оцінюєте цю ситуацію?

З повагою.
08.10.2004 10:42

Шановний пане Петре, мені подобається щирість і відвертість запитання. Якщо коротко відповідати, то скажу Вам, що я не повною мірою сприймаю і навіть критично ставлюсь до характеру радикальних економічних реформ, що проводяться в Україні. Хижий капіталізм, брутальність в окремих випадках приватизаційних процесів, навіть побудова капіталізму сьогодні в передових європейських державах уже не є нагальним. Там будують соціально-етичний характер держави, велику увагу має моральний аспект її діяльності, тому я виступав і виступаю за ефективні, а не радикальні реформи. Я не поділяю самоусунення держави в багатьох питаннях організації економіки та суспільного життя, наприклад організації міського пасажирського транспорту. Тому я підготовлений і готовий працювати саме для розбудови соціально-етичного ринкового суспільства. Маю свої погляди і позицію в цих питаннях. Це, власне, і ускладнює мою долю в останні роки. Але це, водночас, і збагачує моє життя високими помислами і готовністю до подальших відповідальних кроків.


08.10.2004 12:13
Запитання 3. Автор Андрій  
Ваш довготерміновий (10-30 років) прогноз соціально-економічного розвитку Києва. Зокрема, тенденції ринку праці, міграції, демографії, інвестиційної активності.
08.10.2004 10:46

Київ впевнено стає столицею європейського рівня. Для цього йому якраз і необхідно ці 10-30 років. Києву потрібно рішуче відмовитися від порівняння статистичних даних про розвиток міста з регіонами України, де місто безумовно лідирує, бо в його показники не входить 20-30 сільських районів, як, наприклад, у Харківській, Одеській чи Донецькій областях. І тоді на всіх біг-бордах Києва потрібно розмістити інформацію: рівень заробітної плати киянина і мешканця Відня, Варшави чи Стокгольма; кількість виробленої промислової продукції і наданих послуг на 1 кв. км міської території; врешті-решт, порівняти стан ліфтового господарства і підїздів. І тоді Київ швидше досягне поставленої мети і матиме велике майбутнє разом із Україною.


08.10.2004 12:22
Запитання 4. Автор Андрій  
Зараз у місті (надто у центрі) будується величезна кількість торгових та офісних площ. Водночас орендарями й власниками ці площі наповнюються досить мляво. Висловіть свою особисту оцінку: це тимчасове явище, чи більшість новозбудованого ризикує надовго залишитися пусткою, "неліквідом"?
08.10.2004 10:47

Перш за все, неліквіду не буде. Магазин може бути переобладний в офісний центр чи мати інше призначення. Але залишається той факт, що обгрунтування розміщення того чи іншого обєкта в місті проводить інвестор або Комісія Київради, пропонуючи тендерну ділянку під той чи інший обєкт, так би мовити "на глазок". До того ж відбувається безсистемне притягнення сюди покупців, відвідувачів, великої кількості приватного транспорту, і все це призводить до перевантаження міста, пробок та заторів. Влада намагається прибрати автомобілі, які припарковані на проїзжій частині в центрі міста, з тротуарів на Хрещатику, але ж люди не винні. Це результати управлінської діяльності міської влади. Я повинен відзначити, скажімо, пошук київської міської влади, яка активно розробляє будівництво тунелів під центральною частиною міста з виходом на мостові переходи, наприклад міст Патона або майбутній залізничний міст. До серйозних досягнень київської влади я відношу також її турботу про розбудову метрополітену в Києві. Отже, життя складне, але кияни знаходять біль-менш оптимальні рішення на сьогодні і на перспективу.


08.10.2004 12:31
Запитання 5. Автор Андрій  
Питання транспортнику: якими нормативними актами, громадськими інтересами чи мораллю можна виправдати вихід "Київпастрансу" на ринок маршрутних таксі? Адже таким чином "державні комунальні" маршрутки перевозять киян за комерційними цінами, відмовляють пільговикам та конкурують із автобусами/тролейбусами свого власного підприємства. Чи може, "Київпастранс" де-факто уже не є державним?
08.10.2004 10:48

Насамперед економічний аспект. Київська влада систематично недофінансовує підприємства міського пасажирського транспорту: метрополітен і "Київпастранс". Цим самим спонукається постійне збільшення тарифів на проїзд, а якщо це не вдається, то підприємства самі шукають вихід. Метрополітен розвиває рекламу, здає в оренду вільні площі, а "Київпастранс" опановує міжміські і міжнародні маршрути, вийшов на ринок маршрутних перевезень, тобто за бюджетні кошти купив кілька сотень мікроавтобусів, які, безумовно, працюють фактично в режимі приватних підрозділів. Таким чином "Київпастранс" не виконує свою головну місію - забезпечувати пільгові перевезення пасажирів, за які він отримує дотації від держави і міста. Це, сподіваюсь, тимчасова ситуація. "Київпастранс" дістане можливість закупити 200-300 автобусів, тролейбусів і трамваїв великої місткості та повну компенсацію за пільгові перевезення. І тоді він відмовиться від роботи в режимі маршрутного таксі. Адже це не його місія. Але судячи з усього, це станеться пізніше.


08.10.2004 12:40
Запитання 6. Автор Андрій  
Ви розпочали свою політичну (чи то пак комунально-політичну) карєру з відновлення напіврозваленого історичного Подолу. Як оцінюєте політику Омельченка стосовно збереження памяток архітектури, історичних районів та ландшафтів?

Наперед дякую, бажаю здоровя та успіхів.
08.10.2004 10:49

Безумовно, позитивно. Михайлівський Золотоверхий, Лавра та багато інших культових споруд в Києві та Україні відновлено за ініціативи та політичної відповідальності Омельченка. А реконструкція парків, приведення їх до сучасного уявлення про парки, а не хащі, - це теж позитивно. Те, що ця робота ніколи не припиниться - це правда. Єдине, що мені не зрозуміло, чому Олександр Олександрович не з'єднав до сьогодні Софійську площу і Контрактову площу з відновленим згідно з сучасними уявленнями і можливостями Андріївським узвозом, який сьогодні занедбаний. Я пояснення маю тільки одне: що над Андріївським узвозом проступає як за Косаківського, так і за Омельченка моя душа і мій образ. Відомий вислів Косаківського: я памятники Салію будувати не буду. І всі розпочаті мною обєкти були законсервовані, а побудували памятник Ользі і біля Центрального поштампту - памятник Архистратигу Михаїлу, на зворотному боці яких були викарбувані у бронзі прізвища тодішніх градоначальників. Але нові начальники вночі демонтували ці прізвища, і так воно й продовжується до сьогодні. Тому я за те, щоб в історії міста Києва, зроблене О. Омельченком, залишилось за ним як у меморіальних дошках, так і в музеях та нашій памяті...


08.10.2004 12:59
Запитання 7. Автор Василь Доброзичливець.  
Я знаю, що Ви палкий прихильник вирощування елітних сортів картоплі. Я Вас цілком підтримую, і за це я Вас поважаю також. А чи не позначилися дві відставки за нинішній високосний рік на Вашому врожаї картоплі, який, Ви, певно вже зібрали на Вашій присадибній ділянці у Конча-Заспі.
08.10.2004 10:51

Потрібно лише уточнити. Дві відставки не в один рік, а у 2003 році - в день народження, і ось сьогодні - в період загострення передвиборчої кампанії. І ще одне: моя дача не в Конча-Заспі, а в Новоукраїнці. А картопля вродила. До речі, я вважаю недопустимим використовувати українські черноземи для штучних альпійських гірок та японських садово-паркових "ізисків". Щоправда, один сусід виростив більшу картоплю, але в мене більша площа була. Це дозволяє мені допомагати картоплею навіть родичам із Житомирської області, які хоч і мають величезні городи, але про такі врожаї навіть уявлення не мають.


08.10.2004 12:47
Запитання 8. Автор Валентин С., підприємець
Як Ви ставитеся до діяльності такого нелегітимного в Україні органу, як Адміністрація Президента України? Чи не вважаєте Ви, що АП потрібно взагалі ліквідувати або перетворити на звичайну адміністрацію? Цікаво також, чи є сьогодні в АП люди, які патронують Вас особисто?
08.10.2004 10:51

У сучасній Україні роль Адміністрації Президента відповідає статусу Президента України. У нас фактично президентська держава. Буде політична реформа, стане держава парламентсько-президентською - тоді роль Адміністрації Президента зміниться. Хоча, як на мій погляд, перехід до парламентсько-президентської республіки не є на сьогодні нагальним кроком, а залишається перспективою. А патронує мені Президент України Леонід Данилович Кучма, але в цій ситуації, напевно, йому не вистачило патронів, щоб мене, як земляка, відстояти.


08.10.2004 13:03
Запитання 9. Автор Борис  
когда перестанут воровать зарплаты и пенсии путём повышения различных жизненных цен и постоянно то на одно то на другое (то на мясо. то на похороны.то на проезд) ??
08.10.2004 10:57

Я не поділяю категоричність питання. Я вже повідомляв, що я вирощую картоплю, і не тільки її, а все, що росте в нашій полосі, включаючи айву і виноград. Тому повинен захистити селян. Цей рік багато говорили про рекордні врожаї зернових, а доходи селянських господарств зменшилися. Друге: наприклад, ціни на пальне. У світі вони виросли більше ніж удвічі за рік, а в Україні штучно, адміністративними, позаекономічними методами стримуються. А там, де штучно - буде обвал, і після виборів ціна на пальне становитиме не 2, 90 грн. за літр бензину, а 5-6 грн. Отут роль держави потрібна як ніколи, і головніше - її здатність організувати економічну діяльність у країні, підтримати підприємців і забезпечити випереджаюче зростання заробітних плат. Щодо проїзду, то це не бізнес, а послуга влади, і пасажирський транспорт ніде у світі не є самоокупним. Хоч Франція, хоч Німеччина, хоч Чехія дотують підприємства транспорту на 50% і більше. Так от, і державі, і місту Києву ще належить привести свою політику ціноутворення на міському пасажирському транспорті до сучасної практики європейських держав.


08.10.2004 13:13
Запитання 10. Автор Антон Максименко  
Уважаемый Иван Николаевич. Меня судьба забросила в Москву, но я внимательно слежу на событиями в Украине, и в частности по
порталу Олега Соскина. Там крутится книга Косаковского об Омельченко. Кикие у Вас есть подобные публикации? Когда Вы выставите свои книги в Интернете?

С уважением.
08.10.2004 10:58

Напевно, мені доведеться в Інтернеті розмістити мою книгу "Обличчя столиці в долях її керівників" про керівників міста за останні 40 років. Я ще маю наміри дещо переосмислити останні три глави цієї книги, і, можливо, видати окремим виданням. Це глави, присвячені періоду керівництва містом Салієм, Косаківським та Омельченком. Бо коли я писав цю книгу, то працював заступником у Олександра Олександровича, і хоч я намагався бути об'єктивним, але все ж таки...


08.10.2004 13:17
x