Інститут Трансформації Суспільства
Как своими руками сделать шкаф для инструментов?

Проект Інституту Трансформації Суспільства     анонси поштою   Головна

  Про проект

  Правила участі
      у конференції


  Про нас  Архів конференцій

2009
2007 2006
2005 2004Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика

КомісаренкоПрофесор Сергій Васильович Комісаренко

працює Академіком-секретарем Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної і клінічної фізіології НАН України (з 2004 року) та директором Інституту біохімії ім. О.В.Палладіна Національної академії наук України (з 1989 по 1992 рік та з 1998 по нинішній час). Він є академіком НАН України (1991) та академіком АМН України (1993), членом Президії НАН України (2004), лауреатом Державної премії УРСР (1979), лауреатом Премії НАН України імені О. Палладіна (2003). Його обрано почесним доктором Кінгстонського Університету та Університету Північного Лондону (Великобританія, 1997). Він має ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України.

Головні напрями наукової діяльності С.Комісаренка, який є засновником молекулярної імунології в Україні, пов'язані з імунохімічним дослідженням антигенної структури білків та пептидів. Він з учнями першим у колишньому СРСР провів дослідження імунохімічної структури пептидів та білків, впровадив методи імуноензиматичних досліджень і проточну цитофлуориметрію та одним із перших в СРСР ввів у дослідження гібрідомну техніку одержання моноклональних антитіл. Під керівництвом С. Комісаренка встановлено антигенну структуру нейротоксину апаміну, цитохрому с та деяких інших білків і пептидів, зокрема, білків системи зсідання крові, антигенів кашлюка і туберкуліну, закладено основи для імунодіагностики багатьох захворювань. У відділі також досліджено певні механізми, що лежать в основі активації лімфоцитів. Під керівництвом академіка Комісаренка вивчено біологічну дію фосфорорганічних комплексонів - бісфосфонатів та знайдено протипухлинну та імуномодулюючу активність метилен-бісфосфонової кислоти (на основі останньої розроблено ефективний протипухлинний лікувальний препарат "Мебіфон"). Використовуючи фосфонати, цитотоксичні антибіотики та антитіла (або їх фрагменти) проти мембранних антигенів, були створені імуновекторні молекули для вибіркового лізису пухлинних клітин. Ряд робіт С. Комісаренка має велике науково-прикладне значення. Так, за імунохімічне дослідження білків молока йому було присуджено Державну премію України. Він ініціював та керував унікальним дослідженням імунітету у людей, які працювали після аварії на Чорнобильській АЕС. Вже наприкінці 1986 року за допомогою найсучасніших методів було вперше знайдено і доведено (всупереч існувавшій у ті роки офіційній позиції), що низькі дози радіації суттєво пригнічують систему природного імунітету, зокрема, знижують кількість та активність природних клітин-кілерів, які відповідають за протипухлинний та противірусний імунітет у людини. Саме С. Комісаренко ввів у обіг термін "Чорнобильський СНІД".

Комісаренко Наукова робота С. Комісаренка тісно пов'язана з великою науково-організаційною та педагогічною діяльністю. Він був засновником лабораторії імунохімії (1975), яка у 1982 році була перетворена у відділ молекулярної імунології. У 1978-1986 роках він з успіхом керував республіканською міжвідомчою науковою програмою з імунології "Механізми імуностимуляції", був організатором Республіканських шкіл з молекулярної імунології, на протязі багатьох років читав курс лекцій з імунохімії у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка та з молекулярної імунології - у Київському відділенні МФТІ. Його учні захистили кандидатські та докторські дисертації. Автор біля 400 наукових праць з біохімії і молекулярної імунології та численних статей з політики і культури України, а також співавтор двох монографій ("Радиация и имунитет человека", Київ, 1994 та "Структура і біологічна активність бактеріальних біополімерів", Київ, 2003). С. Комісаренко є членом редколегії міжнародного журналу з імунофармакології (Італія), членом міжнародного товариства імунофармакологів (США), головним редактором "Українського біохімічного журналу" (1989-1992, 1998-), Президентом Українського біохімічного товариства (1999-).

Крім короткострокових наукових відряджень, працював в Інституті Пастера у Парижі (1974-1975) та у Нью-Йоркському протираковому центрі ім. Слоан-Кеттерінга (1981). Саме йому належить ідея встановлення від імені Академії наук УРСР пам'ятника І.Мєчнікову в Інституті Пастера у Парижі. (Пам'ятник роботи В. Зноби встановлено у Парижі у лютому 1986 року).

(Державна, громадська і політична діяльність)

У липні 1990 року Верховна Рада України обрала С.В. Комісаренка Заступником Голови Ради Міністрів УРСР. На цій посаді та на посаді Заступника Прем'єр-міністра України з гуманітарних питань він працював по квітень 1992 року. За цей час академік Комісаренко ініціював та брав активну участь у розробці та прийнятті перших Законів України з гуманітарних питань (про національні меншини, про освіту, пресу, свободу віросповідання, пенсійне забезпечення тощо). Він, зокрема, ініціював прийняття Закону про боротьбу зі СНІДом, організував та очолив урядову комісію по боротьбі зі СНІДом, організував Державний комітет по боротьбі зі СНІДом. Він був головою низки урядових комітетів та комісій: по реалізації державної програми про мови в Україні (1990-1992), по відзначенню трагедії у Бабиному Яру (організував відвідання Бабиного Яру Президентом США Дж.Бушем та встановлення Менори на місці масових розстрілів євреїв, 1990-1991); по проведенню Конгресу українців (1991-1992), урядової комісії з гуманітарної допомоги (1992) тощо. Він ініціював перед Президентом України ідею про участь України у миротворчих операціях у колишній Югославії та про підготовку вояків ООН в Україні, про вступ України до ВООЗу.

Нині академік С. Комісаренко бере активну участь у громадській роботі у позаурядових громадських організаціях: він є Президентом Українського Інституту Миру і Демократії (з 2000 року), першим заступником Голови Української Ради Миру (з 1999 року), Президентом Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Спеціальна Олімпіада України" (з 2002 року), Почесним членом Британсько-Української торговельної палати (з 1998 року).

У 2001 році він був запрошений зробити головну доповідь у штабі ООН на міжнародній конференції, присвяченій 15-річчю аварії на Чорнобильській АЕС. У 2002 році він виступав від України у Брюселі на міжнародній конференції "Декілька Європ та трансатлантичні стосунки", у 2003 році робив доповідь в Інституті Кеннана у Вашингтоні "Україна між виборами 2002-2004", а у Кентському Університеті (США) був почесним доповідачем з лекцією про вплив аварії на Чорнобильській АЕС на екологію у світі.

(Дипломатична діяльність)

Комісаренко Працюючи з 1992 року першим Послом України у Великобританії (а з 1995 року - одночасно і Послом України в Ірландії за сумісництвом), С. Комісаренко максимально сприяв розвиткові двосторонніх стосунків між Україною та Великобританією та Україною і Ірландією. В 1992-93 роках Україна була практично невідома британцям. Від часу початку роботи посольства у Лондоні Британія підтримала територіальну цілісність України, відзначила позитивний вклад України у миротворчі операції у колишній Югославії, допомагала вступу України до ради Європи. У квітні-червні 1995 року Британський парламент першим у Європі ратифікував Договір про партнерство та співпрацю між Європейським союзом та Україною. У великій мірі перелічене вище лобіювалося активністю Посольства України. Посольство України на чолі з Послом забезпечувало через різні канали запрошення Президента України до виступу на асамблеї Західно-Європейського Союзу (Париж, 5 червня 1996). Британці - в особі міністра закордонних справ М. Ріфкінда - першими публічно оголосили, що незалежна Україна є ключовою країною Центральної та Східної Європи і що Британський уряд офіційно визнає, що присутність незалежної України є основою для безпеки і стабільності в центрі Європи. Посольство під керівництвом Посла забезпечило успішне проведення офіційних візитів обох президентів України у 1993 (Л.Кравчука) та 1995 (Л.Кучми) роках, візитів: Голови Верховної ради України (І.Плюща) у 1993 році та Прем'єр-міністра України (Є.Марчука) у 1995 році, багатьох робочих візитів віце-прем'єр-міністрів, міністрів та інших офіційних осіб до Британії. Посол ініціював або сприяв візитам до України найвищих осіб Британського істеблішменту: Принца Валійського (1996), Герцога Глостерського (1994 і 1995), Прем'єр Міністра Джона Мейджора (1996), Лорда-мера Лондону (1996), Міністрів і Державних міністрів Британського уряду, спочатку консерваторів - М.Ріфкінда, К.Кларка, М.Портілло, Н.Бонсора, Л.Чокер, Н.Соамса, а потім і лейбористів, які підтвердили важливість підтримки добрих стосунків Британії з Україною. Зокрема, Міністр оборони в уряді лейбористів Джордж Робертсон (пізніше - Генеральний Секретар НАТО Лорд Робертсон) відвідав Україну та взяв участь у спільних україно-британо-польських військових навчаннях.

Завдяки активності Посольства були закладені юридичні підвалини двостороннього співробітництва - на основі Договору про принципи стосунків і співробітництва та на основі багатьох підписаних угод, як, наприклад - про співробітництво у галузі освіти, науки і культури, про транспортне сполучення, про консульські стосунки, про допомогу у боротьбі зі злочинністю тощо.

Посол Комісаренко ініціював вступ України до директорату Європейського банку реконструкції та розвитку (1993), Міжнародної морської організації (1995), ІНМАРСАТу та Міжнародної організації з цукру, штаб-квартири яких знаходяться у Лондоні. Посол організував заснування у Лондоні благодійного фонду допомоги чорнобильцям (1993) та Британо-Української торговельної палати (1997), організував безкоштовну передачу Україні Британської Антарктичної станції "Фарадей" (1995). Ще в 1994-96 роках він пропонував керівникам України організувати за підтримкою уряду Великобританії серед країн Європи та США своєрідний план "Маршалла" для України і проводив цю ідею серед британського істеблішменту. Він реалізував також безкоштовну передачу Посольству України трьох будинків у Британії (двох - у Лондоні і одного - в Единбурзі), домовився з Британським урядом про скасування податків на два подаровані будинки та викупив і організував ремонт будинку Посольства України у Лондоні на вкрай вигідних фінансових умовах, що принесло нашій країні щонайменше 2,5 млн. фунтів стерлінгів (а в перерахунку на сучасну вартість нерухомості у Лондоні - понад 7 млн. фунтів стерлінгів).

Після повернення з роботи у Великобританії академік С. Комісаренко був знову обраний директором Інституту біохімії НАН України та Президентом Українського біохімічного товариства, а у квітні 2004 року був обраний членом Президії Національної Академії наук України та Академіком-секретарем Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної і клінічної фізіології НАН України.

  © Інститут Трансформації Суспільства 2004-2021. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт
"Інтернет-конференція" є обов'язковим. Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
TyTa