Стенограма конференції

Україна на задвірках Болонського процесу


відбулась 08-06-2012 з 13.00 до 15.00.
Учасник(и) конференції:

Іван БАБИН, представник Групи супроводу Болонського процесу від України, Національний кореспондент із запровадження Рамки кваліфікацій вищої освіти ЄПВО (Рада Європи)
Олег СОСКІН, директор Інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління


Запитання 1. Автор Ольховський Петро / petro_olhovskiy@ua.fm
Доброго дня,

як на Вашу думку, чому керівництво Міносвіти приховує результати саміту? Хорошая мина при плохой игре?

Дякую!


07.06.2012 09:15
Доброго дня, пане Петре, щиро вдячні за Вашу активну участь і громадянську позицію щодо розвитку та покращення вищої освіти України.

Чому Міносвіти не провело відповідну публічну всеукраїнську нараду з вищими навчальними закладами після Бухарестського самміту і не ознайомив з його результатами громадськість (як це зазвичай роблять в європейських країнах) потрібно запитати Міністра освіти України.

Із результатами Самміту міністрів європейських країн, що відповідають за розвиток вищої освіти в Європейському просторі вищої освіти (ЄПВО), Ви маєте можливість ознайомитись в матеріалах попередньої Інтернет-конференції (http://conference.osp-ua.info/index_arhiv_28-04-2012.php), яка була проведена Департаментом Європейської освіти Інституту трансформації суспільства. Також результати Самміту повною мірою відображені у Звіті Болонського Секретаріату 2012 року, де Україна отримала оцінку 2,2 бали із 5 можливих і стала аутсайдером, тобто 47-мою із 47 країн-учасниць Болонського процесу. Нас обігнав навіть Казахстан.

У цілісному вигляді Стратегія подальшого розвитку вищої освіти на період до 2015 року викладена у Комюніке Міністрів європейських країн в Бухаресті, яке вперше в Україні було перекладено Інститутом трансформації суспільства і розміщено на сайті www.euroosvita.osp-ua.info

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:10
Запитання 2. Автор Харків, ХНАДУ, Віктор Сударь / admin@khadi.kharkov.ua
Шановні пан Іван та пан Олег,
Ви проводите необхідну і дуже важливу роботу, а що по цим питанням планує в найближчий час наше Міністерство освіти і науки, молоді та спорту?


07.06.2012 10:45
Доброго дня, пане Вікторе,

Думаємо, що це питання варто адресувати представникам Міносвіти. Однак часу у Міністерства обмаль, тому що у 2015 році країни, що не виконають базові умови Болонського процесу можуть опинитися в освітній ізоляції, якщо не будуть втілені в життя рамкові стандарти та рекомендації ЄПВО.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:13
Запитання 3. Автор Людмила, Чернівці
Доброго дня панове, вдячна вам за розголос проблем євроінтеграції української освіти. Прошу більш докладно пояснити, які переваги надасть запровадження основних інструментів прозорості та визнання кваліфікацій вищої освіти у українських університетах.

Щиро вдячна за відповідь!


07.06.2012 12:33
Доброго дня, пані Людмило,

Запровадження основних інструментів прозорості та визнання кваліфікацій вищої освіти в університетську освіту України дозволить визнавати без перешкод дипломи наших випускників, і вони зможуть отримувати роботу за спеціальністю в країнах Європейського Союзу та інших регіонах світу.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:15
Запитання 4. Автор Ярослав Мацейко / jarik_90@ukr.net
Добрый день! Я студент ДоНУ. Интересно узнать, какие выгоды лично мне даст Болонский процесс.

Спасибо за ответ!


07.06.2012 15:37
Здравствуйте, Ярослав,

Болонский процесс содействует обеспечению современной, качественной и понятной профессиональной подготовки специалистов с высшим образованием в Украине, Европе и других регионах мира.

Квалификация, которую Вы получите после окончания высшего учебного заведения, буде признана и затребована, в первую очередь, в любом регионе Украины. А также Вы без преград сможете трудоустроится по специальности в Европе и в мире, при условии, что Ваш университет будет отвечать базовым требованиям Европейского пространства высшего образования. Более того, Вы сможете формировать и осуществлять собственную траекторию обучения в течение жизни в разных университетах Европы.

Иван Бабин, Олег Соскин
08.06.2012 13:22
Запитання 5. Автор Вікторія, Київ
Доброго дня, шановні експерти,
звісно, батьки школярів, починаючи вже з 7-8 класу, шукають місце за кордоном для навчання власних дітей. Більшість свідомих батьків розуміють, що наша освіта - "мыльный пузырь".
Діти, зрозуміло, так само спрямовані на відїзд з України для навчання в старших класах і подалі - в університетах Европи, Америки, Канади. Чи повернуться вони на Україну, яка, як держава розсипається на очах - велике питання...
Україна поступово перетворюється на другосортну, вмираючу країну?!


07.06.2012 17:11
Доброго дня, пані Вікторіє,

Через те, що вітчизняна вища освіта стала значною мірою неякісною, а програми підготовки фахівців є несучасними, непрозорими і незрозумілими за межами України, і не відповідають рамковим стандартам, за якими працюють європейські університети, наші громадяни дійсно починають сприймати її як «мильну бульбашку». Фактично її можна порівняти із звичайним школярством, тобто вивчив-здав-забув. Застосувати знання, отримані в ході навчання в Україні, на практиці дуже важко.

Цілком природно, що значна кількість батьків віддають своїх дітей на навчання за кордон в університети Європи, США, Канади, де випускники отримують сучасну якісну освіту, а їхні освітні документи визнаються у всьому світі.

Сьогодні вища освіта України стоїть перед серйозним викликом щодо її якості та визнання. На разі ця проблема в нашій країні не вирішується. Як відомо, жодного українського університету у світовому рейтингу немає. Висновки робіть самі…

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:32
Запитання 6. Автор Олег, Одесса
Добрый день, уважаемые коллеги,
Спасибо за то, что создаете возможность обменяться мнениями
Я работаю в одном из одесских университетов. От когда-то качественного Одесского высшего образования, к большому сожалению, практически ничего не осталось. Сегодня - "пантов" много, а толку - мало. Убожество.
Уверен, что те вопросы, которые Вы поднимаете, 95% преподавателей и ректоров одесских вузов абсолютно не понятны - как-будто вы обсуждаете не наши насущные проблемы, а космическую жизнь. Хотя все будут делать вид, что они в курсе и даже больше.
О каких программах обмена можно говорить? Кто к нам поедет (кроме китайцев, которых в аудитории не увидишь)? И зачем отправлять наших студентов мир смотреть - чтобы они поняли, в каком средневековье учатся у себя дома?
Это - наболевшее.
Мой вопрос: как Вы считаете, с чего нужно начинать осовременивать наши университеты в условиях, когда никому ничего не надо и обо всем можно договориться? И вообще, реально ли украинским университетам стать равноправными партнерами в ЕПВО?


07.06.2012 18:14
У найближчі 2-3 роки життя змусить українські університети запровадити основні рекомендації та рамкові стандарти Європейського простору вищої освіти. Інакше вони залишаться без студентів. Як відомо, 90% української молоді сьогодні хочуть навчатися за кордоном.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:35
Запитання 7. Автор Маргарита
Я в этом году получила диплом магистра. У нас читали дисциплину о Болонском процессе.
Нам рассказывали много чего. Но после того, как я познакомилась с информацией, размещенной на вашем сайте, я поняла, что содержание читаемой нам дисциплины мало похоже на правду о Болонском процессе.
Может быть стоит сделать одну программу и написать один учебник для всех студентов Украины, которая даст студентам (и преподавателям) адекватную и необходимую информацию о современных тенденциях в европейском образовании?
Если бы я имела такую информацию раньше, возможно, я бы откорректировала свой путь в профессии. Спасибо.


07.06.2012 20:01
Шановна пані Маргарито, Ваш висновок є цілком слушним і логічним. Департамент європейської освіти Інституту трансформації суспільства розробив сучасні матеріали щодо викладання навчальної дисципліни „Вища освіта та Болонський процес”. І ми пропонуємо провести в університетах відповідні навчання щодо запровадження положень Болонського процесу і викладання цієї дисципліни. Більш докладно на сайті: www.euroosvita.osp-ua.info

Отже, чи буде це зреалізовано залежить тільки від ректорів та викладачів.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:41
Запитання 8. Автор Светлана Николаевна, Киев
Добрый вечер, уважаемые участники интернет-конференции.
Я - доцент Киевского университета. У меня есть сомнения по поводу того, правильно ли устроена наша система высшего образования, поскольку я лично столкнулась с парадоксальной ситуацией?
Мой сын в этом году закончил бакалавриат. Хочет продолжить обучение в магистратуре, но по другой специальности. В приемной комиссии и других важных кабинетах нам ответили, что он он не имеет на это права - может поступать в магистратуру только по той же специальности.
Действительно ли он теперь навсегда ограничен выбором четырехлетней давности? А если он несколько разочаровался в той этой профессии, но все же хочет продолжить обучение в университете? Или такая ситуация характерна только для нашего университета?


07.06.2012 21:31
Шановна пані Світлано,

як відомо, у всіх європейських університетах цієї проблеми щодо продовження освіти за магістерськими програмами за умови зміни профілю не існує. І це одна з базових вимог Європейського простору вищої освіти. Оскільки Україна є учасницею цього процесу, то вона зобов’язана (!!!) виконувати цю вимогу. І не повинно бути жодних перешкод при переході з бакалаврської програми на магістерську.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:49
Запитання 9. Автор Тарас, Миколаїв
Добрий вечір. Я вчусь на бакалавріаті.
Я чув, що відповідно сучасним підходам, я маю право самостійно обирати, коли і яку навчальну дисципліну опановувати. Мої друзі вчаться в Празі, там вони самостійно записуються на курси до викладачів через Інтернет. На жаль, в нас такого немає.
Чи є взагалі в Україні така система навчання і де? Це - луже цікавий досвід.


07.06.2012 21:40
Хоча існує нормативно-правова база, яка передбачає створення індивідуального навчального плану студента, але на практиці вона не дотримується. Всі навчальні дисципліни в українських університетах є жорстко нормованими і регламентованими. І тут ми знову бачимо невиконання рекомендацій ЄПВО.

Відповідно українські університети втрачають конкурентоспроможність, навіть, у порівнянні з вищими навчальними закладами Чехії, Словаччини, Польщі тощо. Невдовзі нас випередять навіть азербайджанські та казахські університети…

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 13:58
Запитання 10. Автор Володимир Козменко, м.Чернівці / wm_kozm@ukr.net
Доброго здоров'я усім учасникам конференції!
Маю намір задати низку питань:
- Чи розрізняють у міносвіті поняття змістового модуля, як блока програми навчальної дисципліни, і поняття модуля, як блока навчальної програми (навчального плану по-нашому), який складається з низки споріднених навчальних дисциплін, серед яких є дисципліни обов'язкові і дисципліни на вибір?
- Чи є можливим вільний вибір траєкторії навчання при груповій системі навчального процесу? І чи не пора нам перейти до європейської системи, де групи є ситуативними і створюються під вибраного викладача?
- Чи не пора нам відмовитися від вирахування середньогрупових показників і звітування ними?
- Чи не пора нам замінити інститут кураторства з недосвідченими молодими кураторами наставницько-виховного типу на інститут т'юторства з досвідченими т'юторами порадницько-супроводжуючого типу?


08.06.2012 03:40
Шановний пане Володимире, Ви абсолютно праві і ми погоджуємося з усіма Вашими запитаннями і вважаємо, що все, про що Ви кажете, потрібно здійснити якомога швидше.

Ми, створивши Бюро євроосвіти, вже готові до реалізації цих завдань та вирішення проблем, які Ви поставили. Ми готові здійснювати підготовку координаторів ЄКТС в університетах та на факультетах, та т’юторів, які б допомагали студентам вибирати індивідуальні траєкторії навчання і формувати індивідуальні навчальні плани. Детально дивіться на сайті: www.euroosvita.osp-ua.info

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:05
Запитання 11. Автор Марія Іванівна, Чернівці
Чому в Агентствах з надання освіти за кордоном такі величезні черги? Та тому що українська освіта ніде у світі не сприймається! Невже ви думаєте, що у нас будуть якісь зміни на краще?


08.06.2012 12:21
Шановна Маріє Іванівно,

ситуація з вищою освітою в Україні виглядає таким чином, що питання потрібно ставити руба, або вона буде в Україні, або ні. В умовах світової глобалізації кожна людина має право навчатися в тій країні і тому університеті де вона бажає. На жаль, наші керівники цього ще не зрозуміли. Тому перед нашими університетами стоїть виклик, або вони виконують європейські рекомендації освітнього співтовариства і стають його органічною частиною, або вони нікому не будуть потрібні.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:10
Запитання 12. Автор Татьяна, Донецк
Здравствуйте,
ответьте, пожалуйста, в каких европейских странах признают украинские дипломы о высшем образовании и можно работать по специальности, полученной в Украине?
Спасибо


08.06.2012 12:37
В африканських та азіатських, а також деяких європейських країнах після тривалої і складної процедури з їх визнання.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:13
Запитання 13. Автор Ольга Павловна, Киев
Добрый день, уважаемые Иван и Олег
скажите, пожалуйста, может ли студент, окончивший второй курс бакалавриата в Полтаве перевестись на третий курс бакалавриата по такой же специальности в Киев или Львов?


08.06.2012 12:40
Пані Ольго, теоретично це можливо.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:16
Запитання 14. Автор ОЛьга Павловна
Добрый день, уважаемые Иван и Олег
скажите, пожалуйста, может ли студент, окончивший второй курс бакалавриата в Полтаве перевестись на третий курс бакалавриата по такой же специальности в Киев или Львов?
Уточню вопрос - перевестись, не сдавая дополнительных экзаменов и зачетов?
Спасибо


08.06.2012 12:42
Пані Ольго, теоретично це можливо, а практично може бути здача академрізниці, яка не є властивою для європейської освітньої спільноти. Тут ми знову не виконуємо вимоги ЄПВО.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:16
Запитання 15. Автор Григорий Ялта
Ответьте, пожалуйста, будет ли принята в Украине общеевропейская система бакалавр-магист-доктор?
Я стою сейчас перед выбором поступления в аспирантуру. Понимаю, что наша аспирантура не имеет ничего общего с современными тенденциями - пиши, что хочешь, иногда появляйся, раскланивайся. Серьезного обучения и научного общения в аспирантуре нет.
Как наши кандидаты наук воспринимаются в Европе? Как кто - магистры или доктора?


08.06.2012 12:49
До цього часу Міносвіти не запровадило відповідно до вимог Болонського процесу трициклову систему навчання, яка б передбачала запровадження структурованих бакалаврських, магістерських і докторських програм європейського типу. Тому, щоб не втрачати часу, а можливо і зайвих грошей, Вам доцільно, якщо у Вас є знання іноземної мови, вступити в докторантуру закордонних університетів Польщі, Чехії, Словаччини тощо і отримати там серйозне навчання і наукове спілкування.

Щодо визнання нашого кандидатського і докторського дипломів, то вони обидва формально прирівнюються до доктора філософії, але це дуже складна процедура і все залежить від професійних якостей фігуранта. Практика свідчить, що такі випадки не є масовими.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:25
Запитання 16. Автор Надія Василівна, Одеська область
Чи плануються в Україні зміни в системі підвищення квалфікації педагогічних працівників? Я працюю вчителем понад 20 років, але скільки буваю на курсах - одне й те саме слухай або домовляйся про документ, щоб не ходити та час не витрачати.
Мої сертифікати не враховуються, тому що "не по темі". Але ж то навчання для мене було дійсно корисним.
Чому вчитель не може самостійно обрати, що йому потрбіно для підвищення власного професійного рівня, а також, де і коли опанувати ці знання і навички?


08.06.2012 13:15
Шановна Надіє Василівно, Ви підняли надзвичайно важливе базове питання, яке б мало бути в центрі уваги Міністерства освіти. Як відомо, в європейських країнах підвищення кваліфікації є елементом системи навчання впродовж життя. В європейських країнах кожне наступне підвищення кваліфікації не повинно повторювати змісту та технологій попереднього навчання. Чому це не робиться в Україні, зрозуміло…

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:33
Запитання 17. Автор проректор українського університету
Доброго дня, шановні учасники конференції
вважаю, що для того, щоб зміни стан нашої вищої освіти на кращий необхідно терміново почати обовязкове системне навчання співробітників університетів, які будуть опікуваться реалізацією положень Болонскього процесу. Приказ МОН про впровадження ЄКТС вийшов ще у 2009 році, але нічого не змінилось, ніхто за це не покараний.
На містах в університетах недостатньо розуміються, що саме і як необхідно робити.
Чому таке не навчання не здійснюється?
Хто за це має відповідати?


08.06.2012 13:42
Як відомо, за якість підготовки фахівців з вищою освітою несуть безпосередню відповідальність керівники вищих навчальних закладів. Тому невиконання наказу про запровадження Європейської системи трансферу і накопичення кредитів (ЄКТС) повністю лежить на ректорах.

В свою чергу Міносвіти повинно контролювати виконання цього наказу.

Нами підготовлено системну програму з цього питання і ми готові здійснювати підготовку координаторів ЄКТС університету і факультетів в будь-якому вищому навчальному закладі України.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:38
Запитання 18. Автор Станислав
Уважаемые Иван и Олег! Ваша компетентность в обсуждаемых вопросах и профессиональный опыт дорогого стоят. В нашей стране, пожалуй, таких профессионалов немного.
Возникает закономерный вопрос: приглашают ли Вас в качестве экспертов или советников в наше Министерство образования или другие государственные структуры для участия в разработке важных документов?
Принимали ли Вы участие в разработке проекта Закона о высшем образовании? Интересно Ваше мнение о нем.
Спасибо


08.06.2012 13:55
Шановний пане Станіславе, дякуємо за визнання нашої компетентності. Ми працюємо незалежними експертами з реформування вищої освіти України, хоча більшою мірою за кордоном. Нами розроблені відповідні документи із запровадження основних положень Болонського процесу в систему вищої освіти України та навчання керівних кадрів вищої освіти до їх реалізації. Див. сайт http://euroosvita.osp-ua.info/

Що стосується проекту Закону про вищу освіту, ми вважаємо, що він не відповідає вимогам Болонського процесу.

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:45
Запитання 19. Автор Віктор, Київ
Доброго дня! Скажіть, будь ласка, що позитивного відбулося у сфері освіти протягом двох років перебування при владі Партії регіонів. Як відомо Сьогодні Україна рухається в напрямку Росії. Чи не краще Україні переймати досвід країн СНД?


08.06.2012 14:32
Про стан вищої освіти в Україні за останні два роки свідчать черги в агенції, що пропонують навчання за кордоном. Цим все сказано… Це результат діючої влади.

Вища освіта Росії, а тим паче країн СНД, таких як Туркменістан, Білорусія, Узбекистан, Вірменія, Киргизія тощо, не відповідає вимогам ЄПВО.

*******

Шановні колеги, щиро вдячні за активну участь у нашому відвертому спілкуванні! Ми відкриті до співпраці як з державними, так і з неурядовими установами!

Іван Бабин, Олег Соскін
08.06.2012 14:50

Факты, истории, рейтинги на https://inquisitive.ru/